Zagórz – Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej z Zagórza do Markowej i Łańcuta

Od pielgrzymki do grupy złączonej na modlitwie w Parafii

Początki Rycerstwa Niepokalanej w Zagórzu sięgają 1996 r., kiedy to grupa parafian udała się na pielgrzymkę do Częstochowy, Gidli, Lichenia i Niepokalanowa. Tam podczas Mszy Świętej dziękczynnej osoby, które czuły taką potrzebę serca, otrzymały Dyplomiki MI i stały się rycerzami Niepokalanej.

Pierwszym naszym zadaniem było podjęcie zobowiązania do odprawienia nowenny do św. Andrzeja Boboli. Każdego 16 dnia miesiąca odbywały się spotkania modlitewne w Strachocinie, w których uczestniczyliśmy. Następnie rozpoczęły się starania o powołanie wspólnot Rycerstwa Niepokalanej w tych parafiach, w których takich organizacji jeszcze nie było. Takie zadanie otrzymali właśnie Halina i Kazimierz Kucharscy z Zagórza.

Dnia 4 kwietnia 1998 r., w pierwszą sobotę miesiąca, odbyło się spotkanie członków MI z proboszczem, ks. Adamem Michalskim, oraz pierwsza wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. Od tej pory w każdą pierwszą sobotę miesiąca Rycerstwo spotyka się na Mszy Świętej i adoruje Najświętszy Sakrament, a w ostatnią sobotę odbywają się zebrania formacyjne, które prowadzi zawsze kapłan.

Nowe struktury i relikwie św. Maksymiliana

Pierwsze zebranie Zarządu Parafialnego Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” odbyło się 17 kwietnia 1999 r. w obecności proboszcza, ks. Józefa Kasiaka. Prezesem została Halina Kucharska. Od tej chwili jesteśmy już nie tylko kołem MI-1, ale tworzymy grupę Stowarzyszenia (MI-2).

Niezwykłym wydarzeniem w naszej wspólnocie było uroczyste przyjęcie relikwii św. Maksymiliana 17 września 2011 r. Był to również dzień skupienia dla  rycerzy przybyłych z Krosna, Grabownicy, Sanoka – parafii: Posada, Olchowce, Franciszkanie, Chrystusa Króla, oraz ze Strachociny.

Obecnie jesteśmy po kolejnych wyborach Zarządu Parafialnego Rycerstwa Niepokalanej. Prezesem jest Monika Szerszeń, a wiceprezesem Halina Kucharska.

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP

Co robimy?

Na comiesięcznych spotkaniach formacyjnych obecny jest nasz  opiekun, ks. Tomaszem Pawlik. Wsłuchujemy się w wygłaszane konferencje, czytamy Pismo Święte. Wykorzystujemy materiały formacyjne przysyłane z Niepokalanowa. Naszą tradycją jest odczytywanie zapisanych wcześniej na kartkach podziękowań i próśb do Naszej Pani Zagórskiej Matki Nowego Życia i modlitwa tajemnicami Różańca świętego w tych intencjach. Czynnie uczestniczymy w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, przygotowując i prowadząc adoracje dla całej parafii.

Od wiosny do jesieni,  w trzecie piątki miesiąca, włączamy się w nabożeństwa Drogi Krzyżowej do ruin Klasztoru na górze Karmel w naszym mieście. Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem i Roraty to również okres, kiedy wspólnie się modlimy. Dodatkowo w naszej parafii odprawiana jest Nowenna do Dzieciątka Jezus przy cudownej figurce Praskiego Dzieciątka.

W swoich modlitwach polecamy wszystkie osoby duchowne, Rycerstwo Niepokalanej na całym świecie, ludzi starszych, samotnych, zagubionych, rodziny, młodzież, dzieci, naszą Ojczyznę i cały świat. 

opr. Monika Szerszeń