Czas na krótkie podsumowanie X Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej.
Przypomnijmy:
- Spotkanie odbyło się w Strachocinie
- w dniach 27-30 czerwca 2023 r.
- Prowadził je o. Rafał Antoszczuk OFMConv, asystent parafialnej grupy Rycerstwa Niepokalanej u sanockich franciszkanów, oraz siostry franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej ze Strachociny.
- W Zjeździe wzięło udział ok. 40 młodych osób.
- Tegoroczny temat brzmiał: Wierzę w Kościół Chrystusowy i… idę z Maryją.
- A patronami Zjazdu była Rodzina Ulmów, którą wkrótce bedziemy nazywali błogosąłwionymi. Grupa 1. (męska) za patrona miała Józefa Ulmę, grupa 2. – Wiktorię, a grupa 3. – dzieci Ulmów.
Młodzież miała możliwość słuchania konferencji, spotkań w grupach, wspólnej oraz osobistej modlitwy, udziału w Eucharystii, a także wspólnego śpiewu i zabawy. Jednego dnia zorganizowali nawet procesję eucharystyczną z kadzidłem i sypaniem kwiatów.
Jakie wrażenia towarzyszyły uczestnikom spotkania, mówią oni pod koniec relacji ze Zjazdu przygotowanej przez Radio FARA:
O. Rafał Antoszczuk w swoich konferencjach wyjaśniał, czym jest Kościół, wskazywał młodym ich miejsce tutaj oraz dary duchowe, jakie tu otrzymują. Przypomniał początki i cel powstania Rycerstwa Niepokalanej, pokazując, że św. Maksymilian założył MI właśnie dla obrony Kościoła Świętego.
Co młodzi szczególnie zapamiętali z przekazywanych im treści – możemy przeczytać na facebooku Młodzież MI Podkarpacie:
W kościele gromadzimy się wspólnie, aby Boga uwielbiać. Sam Pan Jezus powiedział „Gdzie bowiem dwaj albo trzej są zgromadzeni w moje imię, tam jestem pośród nich.”(Mt 18, 20). Kościół, idąc za Chrystusem, naucza prawdy, która nie zawsze jest zgodna z opinią większości. Słucha on głosu sumienia, a nie siły, i w ten sposób broni ubogich i pogardzanych. Wierzmy więc w Kościół Chrystusowy , wierzmy w jego moc , bo moc wspólnoty Kościoła jest naszą mocą przeciwko złemu!
Oczywiście szczególne momenty podczas rekolekcji rycerskich to spotkania z Maryją. Najbardziej wyjątkowe miało chyba miejsce jednego wieczoru w altance z figurą Matki Bożej japońskiej. Natomiast najważniejsze to decyzja poświęcenia Niepokalanej swojego życia, czyli wstąpienie do Rycerstwa Niepokalanej. Zanim nowi kandydaci powierzyli się Maryi, wysłuchali świadectw animatorów, którzy taką decyzję podjęli kilka lat wcześniej. Ich świadectwa można usłyszeć na początku powyższej audycji radiowej.
Na rycerskie zjazdy zwykle przybywają też wyjątkowi goście. Tym razem byli to Wojownicy Maryi.
Odrobinę klimatu całego X Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej oddadzą może te zdjęcia:
Co dokonało się w sercu każdego, pozostaje szczególną tajemnicą między nimi, a Jezusem i Maryją. Co nieco każdy mógł zdradzić podczas godziny świadectw, a jedno świadectwo ujrzało swiatło dzienne i nim się dzielimy:
Hej wszystkim! Chciałabym zacząć może od tego, że na początku nie chciałam jechać, wręcz zastanawiałam się, czy w ogóle pojechać bo z moim samopoczuciem jest ostatnio gorzej. Ale zastanowiłam się i pojechałam. Siostry przyjęły nas bardzo miło i ciepło, bardzo mi się tęskniło za nimi. Szczerze, na początku chciałam do domu, źle się czułam, ale coraz bardziej uśmiechałam się, gdy były konferencje lub Msze z ojcem Rafałem.
Któregoś dnia w kaplicy zaczęły pojawiać mi się pytania: Czy w ogóle Maryja mnie kocha? Czy chce, żebym była z Nią i Ona przy mnie? Odpowiedź na te pytania dostałam, słuchając jak siostra czyta – jakby Maryja mówiła do mnie. I zaczęłam płakać, tak bardzo, że uspokoiła mnie pewna dziewczyna, za co jej jestem wdzięczna. Wtedy poszłam do pokoju, opowiedziałam to dziewczynom z pokoju i poszłam się pomodlić do kaplicy.
Od tamtej pory poczułam, jak naprawdę wygląda moja relacja z naszą Mamą. Dziękuję wszystkim, którzy byli i mam nadzieję, że dalej będę uczestniczyć w Zjazdach. Dziękuję siostrom i każdemu z osobna za każdą minutę.
Zajrzyj też na FB Młodzież MI Podkarpacie.