STRACHOCINA: Z Podkarpacia na cały świat

Ave Maria, piena di grazia… Dios te salve, María… Kami no Haha Sei Maria… W różnych językach, ale w jedności serc brzmiała modlitwa różańcowa prowadzona przez młodzież Rycerstwa Niepokalanej w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie do wielu krajów na świecie.

*

Św. Maksymilian powiedział: Sprawiamy na pewno wielką przyjemność Matce Bożej, gdy odmawiamy Różaniec, i ściągamy na siebie i rodziny nasze dużo  błogosławieństw od Boga. Od maja 2020 roku, co sobotę, członkowie tej wspólnoty o zasięgu międzynarodowym uczestniczą w modlitwie różańcowej prowadzonej w różnych miejscach na całym świecie przez lokalne wspólnoty MI. Podobnie jak z samym założeniem Rycerstwa Niepokalanej, również pomysł cosobotniej modlitwy na Różańcu pochodzi z Włoch i to dokładnie z miejsca, w którym św. Maksymilian wraz z kilkoma braćmi zakonnymi założył MI. Polski franciszkanin, który akurat był w Rzymie, o. Dariusz Mazurek, zaproponował, sam będąc zamkniętym podczas „lockdownu” w klasztorze przy via San Teodoro, aby co sobotę się modlić na Różańcu w intencjach o zakończenie pandemii oraz w intencjach Rycerstwa, które właściwie są intencjami Niepokalanej – wyjaśnia Miquel Prószyński. O. Dariusz rozpoczął modlitwę w pokoju, w którym powstało Rycerstwo Niepokalanej – Gdy już wszyscy bracia z klasztoru pomodlili się, pojawił się pomysł: A może to grupy lokalne MI mogą modlić się na Różańcu? I tak pomysł rozszedł się na cały świat.

*

Do zorganizowania tego wydarzenia zaprosił młodzież Rycerstwa Niepokalanej z Podkarpacia Miguel Bordas Prószyński, prezes Centrali Międzynarodowej MI. W sobotę, 17 kwietnia br. niewielka grupa zgromadzonych w Strachocinie pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozka przez transmisję wideo na stronie MI-International dołączyła do inicjatywy Międzynarodowego Centrum Rycerstwa Niepokalanej, by w modlitwie różańcowej prosić o ustanie pandemii oraz w intencjach Rycerstwa Niepokalanej. Szczególna intencja, która nam towarzyszyła, to prośba: „Aby radość Zmartwychwstałego wypełniała nasze serce i pozwalała nam przekazywać Jego miłość”.

*

Ks. prał Józef Niżnik, kustosz Sanktuarium, przywitał zebranych, a następnie bp Stanisław w języku włoskim zwrócił się do łączących się przez media, a także poprowadził pierwszą tajemnicę. Siostry franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej i młodzież modlili się w języku hiszpańskim, japońskim, łacińskim i polskim. Muzycznie wydarzenie animowała schola w składzie młodzieży ze Strachociny, z Kosiny i z Manasterza pod opieką s. Kamili M. Szczepek SFMI. W modlitwie uczestniczyli rycerze Niepokalanej m.in. z Meksyku, Hiszpanii, Brazylii, Filipin, Włoch, Sycylii. – To było bardzo ciekawe doświadczenie. Pomimo różnic językowych łączyła nas wspólna intencja. Bardzo miłe było to, że rycerze z innych państw docenili nasze zaangażowanie, podzielili się z nami miłymi słowami – relacjonuje rycerka Niepokalanej, Kamila.

*

W czasie pandemii Rycerstwo Niepokalanej Archidiecezji Przemyskiej nie rezygnuje z formacji. Propozycją dla młodzieży są spotkania online, o których informacje pojawiają się na tej stronie internetowej oraz na Facebooku Młodzież MI Podkarpacie.

s. Klara M. Machulska SFMI

Krótka relacja ze spotkania pojawiła się w Radiu FARA:


Poniżej fotorelacja.