Rycerski młodzieżowy dzień skupienia

Oblicze figury Matki Bożej z Kibeho

!

!

„Skup się maksymalnie!” – takim hasłem organizatorzy dnia skupienia Rycerstwa Niepokalanej dla młodzieży zachęcali do udziału w inicjatywie. Spotkanie odbyło się online w sobotę, 28 listopada 2020 r. Ta data łączy się z rocznicą pierwszego i ostatniego objawienia Matki Bożej w Kibeho. Stąd tematem spotkania były, nawiązujące do Jej orędzi, pokój i przebaczenie.

|

|

Dlaczego takie spotkanie?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: „…bo Niepokalana go chciała”. Dla młodzieży obecność w przestrzeni wirtualnej jest codziennością. Zwłaszcza w obecnym czasie, gdy nauka odbywa się zdalnie i gdy nie można organizować różnego rodzaju zebrań. Biorąc pod uwagę te okoliczności i pragnąc dać młodym ludziom możliwość formacji w duchu MI, s. Klara M. Machulska SFMI, doradca ds. młodzieży Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Przemyskiej, zdecydowała się zorganizować rycerski dzień skupienia online. Motywacją były także rozmowy z młodymi rycerzami Niepokalanej, którzy wyrażali pragnienie tego typu spotkań.

W wydarzeniu wzięły udział również uczestniczki odbywającego się w tym samym czasie II Powołaniowo Adwentowego Skupienia, organizowanego przez siostry franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej ze Strachociny. II PAS odbywał się w tym roku w nietypowej – duchowej – formie. Każda z uczestniczek osobiście otrzymała materiały do przeżycia tego czasu, a ponadto odpowiednie informacje ukazywały się na stronie internetowej Sióstr.

Co działo się podczas dnia skupienia?

Dzień skupienia rozpoczął się 28 listopada 2020 r. o godz. 17.00. Po powitaniu uczestnicy obejrzeli filmik przygotowany przez Magdę Majcher, relacjonujący VII Młodzieżowy Zjazd Rycerstwa Niepokalanej. Później odbyła się dyskusja nt. przebaczenia, którą poprowadził Damian Zegadło, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.

Kolejna część spotkania dotyczyła objawień w Kibeho. Okoliczności i orędzie Maryi przybliżyła młodzieży s. Klara M. Machulska SFMI. W chwili przerwy s. Judyta M. Wojciechowska SFMI z najmłodszymi siostrami franciszkankami Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie powiedziała kilka słów o II Powołaniowo Adwentowym Skupieniu, które odbywało się w łączności z tym rycerskim dniem skupienia.

O godz. 19.15 rozpoczęła się konferencja nt. pokoju, którą przygotował i przedstawił o. Adam Mikosiak OFMConv z Kalwarii Pacławskiej. Następnie odbyła się modlitwa przed Najświętszym Sakramentem transmitowana z kaplicy Domu Katolickiego ROMA w Przemyślu, której przewodniczył ks. Piotr Czarniecki. W czasie jej trwania uczestnicy odmówili Koronkę do Siedmiu Boleści NMP, o którą prosiła Maryja w Kibeho, wsłuchiwali się w najważniejsze fragmenty Jej orędzia oraz powierzali Jezusowi przez Maryję wewnętrzne rany i trudne sytuacje swego życia.

Co dalej?

W dniu skupienia uczestniczyło ok. 20 osób. Zwrotne informacje uczestników wyrażały wdzięczność i pragnienie kolejnych podobnych spotkań.

Podjęto więc postanowienie, że
rycerskie dni skupienia dla młodzieży
będą odbywać się online cyklicznie w ostatnie soboty miesiąca,
począwszy od stycznia 2021 r.


Kilka zdjęć:


W łączności z II PAS:


A to wspomnienie z VII MZRN: