Przygotowani do uroczystości Niepokalanej

Dla Rycerstwa Niepokalanej dzień 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – to święto patronalne. Rycerstwo powstało z zachwytu św. Maksymiliana tą tajemnicą i z jego pragnienia, by wprowadzić Niepokalaną w życie wszystkich ludzi. Dlatego rycerze obchodzą uroczyście ten dzień, a także poprzedzającą go nowennę.

We wspólnotach MI Archidiecezji Przemyskiej przygotowania do święta wyglądały różnie, zależnie od możliwości. Większość grup uczestniczyła po prostu w nowennie prowadzonej w kościołach parafialnych. Prezes MI wspólnoty przy kościele oo. franciszkanów w Sanoku rozesłała członkom tekst nowenny, mając świadomość, że wielu starszych członków nie będzie mogło codziennie znaleźć się w świątyni. W Głowience rycerze codziennie uczestniczyli w roratach i nowennie, włączając się w oprawę liturgiczną. A przez ostatnie trzy dni nowenny, które są równocześnie w Parafii rekolekcjami adwentowymi, prowadzili przed Mszą Święta modlitwę różańcową. Wspólnota MI przy Parafii Chrystusa Króla w Sanoku przygotowywała się do uroczystości już od października, podejmując Nowennę Pompejańską w jednej z dwóch intencji: o wiarę, nadzieję i miłość lub za rodziny. Natomiast Rycerstwo z sanockiej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa tradycyjnie ofiarowało Niepokalanej piękną lilię, którą na początku nowenny postawiono przy Jej figurze.

Samą uroczystość rycerze obchodzili przede wszystkim podczas Eucharystii, w niektórych parafiach sprawowanych w intencji danej wspólnoty MI. Ponadto część rycerzy trwała na modlitwie podczas tzw. Godziny Łaski – między 12.00 a 13.00. Niektóre wspólnoty zorganizowały prowadzenie tego czuwania. Tak było w Kosinie, w Głowience oraz w Parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku, gdzie na spotkanie modlitewne złożyły się: litania loretańska do NMP, różaniec z rozbudowaną watykańską modlitwą przebłagalną oraz modlitwa do Matki Bożej w intencji nienarodzonych.