MANASTERZ: Wyczekiwane oddanie się Niepokalanej

Młodzież z Manasterza długo czekała na wstąpienie do rycerstwa Niepokalanej. Wyczekiwany dzień nadszedł w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 22 maja 2001 r. Zawierzenie odbyło się w kościele parafialnym pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

Wspólnotowe święto związane z oddaniem się Maryi połączone było z comiesięcznym młodzieżowym spotkaniem online. Wraz z uczestnikami, którzy łączyli się z Manasterzem na platformie Zoom, odbyła się krótka modlitwa, a następnie gospodarze opowiedzieli historię powstania ich młodzieżowej grupy MI.

Po zakończeniu zdalnego połączenia młodzież, ich rodziny oraz siostry franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej, które na ten dzień przyjechały do Manasterza, udali się do parafialnego kościoła. Tam uczestniczyli we Mszy świętej i nabożeństwie majowym. Po liturgii odbyło się uroczyste przyjęcie 9 osób do Rycerstwa Niepokalanej. Oprócz członków młodzieżowej grupy do MI wstąpiły też mamy nowych rycerzy.

Święto zakończyło się symboliczną agapą, podczas której obecni mogli się nawzajem poznać. Nie zabrakło też śpiewu i chwili modlitwy.


Wkrótce pojawią się tu jeszcze zdjęcia.


Kilka słów o wspólnocie w Manasterzu

Historia młodzieżowej wspólnoty MI w Manasterzu jest pięknym dowodem współpracy łaski pochodzącej od Niepokalanej i odpowiedzi ze strony człowieka.

Dwie dziewczyny, Kamila Budnik i Anita Ryś, po przeżyciu Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie w 2017 r. postanowiły założyć wspólnotę rycerską w swojej parafii. Aby odkryć, czy jest to wolą Bożą, odmówiły nowennę do Niepokalanej. Kiedy miały już pewność – a było to 14 sierpnia, we wspomnienie św. Maksymiliana – zwróciły się z tą sprawą do księdza proboszcza. Mimo wielu trudności i przeciwności młodzieżowa wspólnota powstała jesienią 2020 r. Obecnie liczy ona 10 osób.

Młodzi spotykali się przynajmniej raz w miesiącu (twarzą w twarz lub online). Podczas spotkań poznawali Rycerstwo Niepokalanej i przygotowywali się do oddania życia Maryi. Kilka dziewczyn zostało rycerkami podczas rekolekcji, na które pojechały do Strachociny. Pozostali z utęsknieniem czekali na ten dzień, gdyż pragnęli przeżyć go wspólnie i uroczyście. Nastąpiło to w sobotę, 22 maja 2021 r.