Krosno – Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (franciszkanie)

Informacje:

  • Asystent kościelny: o. Zygmunt Mikołajczyk
  • Prezes: Elżbieta Niepokój
  • Spotkania: 1. wtorek miesiąca
  • Kontakt: Elżbieta Niepokój: 693 277 818, e-mail: ela26.02@interia.pl

>>>Artykuły<<<


O naszej wspólnocie

Idea Rycerstwa Niepokalanej w mieście zawierzonym od ponad 400 lat Matce Bożej była zawsze żywa. Przez długie lata istniała w formie niezorganizowanej, zaś w listopadzie 2003 r. powstało w Krośnie Stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej” przy parafii OO. Franciszkanów. W naszym kościele, w głównym ołtarzu, widnieje cudowny, łaskami słynący obraz Matki Bożej Murkowej, u stóp którego 30 osób zawierzyło się wtedy Niepokalanej i przyjęło Cudowny Medalik.

W 2006 r. pojechaliśmy wraz z ówczesnym naszym Asystentem MI, o. Tadeuszem Pobiedzińskim, do  Niepokalanowa, gdzie otrzymaliśmy z rąk gwardiana, o. Stanisława Piętki OFMConv, relikwie św. Maksymiliana. Zostały one umieszczone u nas w pięknym relikwiarzu w formie figurki Niepokalanej.

Rozpoczęliśmy w tym czasie modlitwę o koronację cudownego Obrazu Matki Bożej Murkowej, Patronki Krosna. W 2010 r. włączyliśmy się aktywnie w bezpośrednie przygotowanie tej uroczystości, która odbyła się 13 czerwca tego roku na krośnieńskim Rynku, z udziałem licznych mieszkańców i gości, w tym abp. Józefa Michalika i kard. Stanisława Dziwisza.

Obecnie naszym asystentem MI jest o. Zygmunt Mikołajczyk. Raz w miesiącu rycerze Niepokalanej uczestniczą we Mszy Świętej w intencji Rycerstwa, a po niej mamy nabożeństwo do św. Maksymiliana, z ucałowaniem relikwii. Szczególnie wtedy pamiętamy i łączymy się duchowo z tymi, którzy ofiarowują swoje cierpienie w intencji rozwoju MI, czyli z rycerzami z grupy Rycerstwa Niepokalanej u Stóp Krzyża. Ich modlitwy są dla nas wielkim wsparciem, za co zawsze dziękujemy Bogu i wyrażamy swoją wdzięczność także tym osobom, kierując do nich listy, np. z życzeniami z okazji świąt.

 Po Mszy Świętej ma miejsce spotkanie formacyjne dla rycerzy Niepokalanej zapisanych do Stowarzyszenia. Celem tych zebrań jest pogłębianie więzi i oddania Niepokalanej poprzez rozważania treści z Pisma Świętego według wskazówek zawartych w materiałach formacyjnych, które otrzymujemy z Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach. Służą temu również pielgrzymki i wyjazdy, głównie do sanktuariów Maryjnych. Na przestrzeni kilkunastu lat działalności byliśmy w Dębowcu, Dukli, Lubomierzu, Ludźmierzu, Krzeptówkach, Częstochowie, Gidlach, w słowackiej Lewoczy, w Terliczce oraz w Krakowie z okazji 100-lecia istnienia MI w Polsce.

Organizujemy i uczestniczymy w dniach skupienia, w rekolekcjach i zjazdach MI w Harmężach, Niepokalanowie, Strachocinie, a także organizujemy integracyjne zjazdy i dni skupienia w zaprzyjaźnionych ogniskach MI w Głowience, Zagórzu, Sanoku, Kosinie i Przemyślu. Ostatnio gościliśmy rycerzy z Głowienki.

Realizując zadania statutowe, aktywnie włączamy się w życie parafii i miasta, biorąc  udział w uroczystościach, odpustach, nabożeństwach i pielgrzymkach.

Każdego roku organizujemy Duchową Adopcję Dziecka Poczętego trwającą od 8 września do 8 czerwca. Codzienną modlitwą obejmujemy kapłanów, tworząc „Margaretki”.  Włączamy się co roku w organizację Jarmarku Franciszkańskiego dla mieszkańców Krosna, wspólnotowego Opłatka, w Nowennę Pierwszych Sobót, Nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, propagując ideę MI i Cudownego Medalika.

Dnia 14 maja 2019 r. zorganizowaliśmy modlitewne spotkanie w kaplicy szpitalnej dla pacjentów i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie, gdzie zaprezentowaliśmy film o życiu św. Maksymiliana i opowiedzieliśmy o naszej działalności i idei Rycerstwa Niepokalanej.

opr. Elżbieta Niepokój (prezes)


>>>Posłuchaj audycji z Radia FARA o tej wspólnocie (5 czerwca 2021 r.)