Jesienny Zjazd liderów MI 2023 w Niepokalanowie

Uczestnicy Jesiennego Zjazdu Prezesów, Asystentów i Animatorów Rycerstwa Niepokalanej, Niepokalanów, 20-22 października 2023 r. Fot. br. Mieczysław Wojtak OFMConv

W pobliżu daty upamiętniającej powstanie Rycerstwa Niepokalanej (16 października 1917) w Niepokalanowie co roku odbywa się informacyjno-formacyjny zjazd liderów Rycerstwa Niepokalanej z całej Polski. W tym roku spotkanie odbyło się w dniach 20-22 października.

Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Rycerze Niepokalanej w służbie Kościoła Chrystusowego”. Pierwszy dzień połączony był z Ogólnopolską Konferencja Mariologiczną pt. „Maryja – Matka Jedności Kościoła i narodu”. Polscy teolodzy w różnych kontekstach mówili o tym, jak Maryja służy jedności. Co pokazuje Ewangelia, jak widzieli to święci, co znajdziemy w dokumentach Kościoła, ale też jaki wpływ na polską jedność narodową miały objawienia w Gietrzwałdzie.

Kolejny dzień poświęcony był informacjom o różnych przestrzeniach działania Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Wiadomości przekazali członkowie Zarządu Narodowego, gwardian Niepokalanowa, o. Mariusz Słowik OFMConv, oraz dwie regionalne prezes MI – z archidiecezji białostockiej i diecezji tarnowskiej. Dużo czasu poświęcone zostało obecności młodzieży w polskim Rycerstwie Niepokalanej. Pojawiło się także słowo zaproszenia do współpracy przy komunikacji z MI na świecie.

Tego dnia tradycyjnie rycerze udali się także na niepokalanowski cmentarz, by wspólnie pomodlić się przy grobie sł. B. br. Innocentego Marii Wójcika. Natomiast wieczorem w bazylice wysłuchali poetycko-muzycznego programu o Eucharystii.

W niedzielę natomiast uczestnicy dowiedzieli się więcej o działalności kół rycerskich i formacji, o czym mówili o. Piotr Lenart i s. Teresa Michałek z Fundacji Niepokalanej. Tego dnia również swoje posiedzenie miał Zarząd Narodowy Rycerstwa Niepokalanej. Na koniec spotkania przekazane zostały informacje z posiedzenia, m.in. o mianowaniu nowego doradcy ds. młodzieży, którym został Krystian Radamski z Krakowa.

Więcej szczegółów dotyczących zjazdu oraz wideo – pod zdjęciami.

***

Dzień 1. – piątek, 20 października 2023 r.

Podczas konferencji mariologicznej przedstawione zostały następujące prelekcje:

  • Maryja jako Matka Jedności w świetle Ewangelii św. Jana – Ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło, UKSW
  • Maryja – mater unitatis u św. Augustyna – Ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski, UAM
  • Specyfika maryjno-mariologiczna encykliki „Redemptoris Mater” papieża Jana Pawła II – O. dr Ireneusz Klimczyk OFMConv, UKSW – „Kolbianum
  • Maryja a jedność chrześcijan w dzisiejszym dialogu ekumenicznym – O. prof. Andrzej Napiórkowski, UPJPII
  • Maryja a jedność wierzących w liturgii Kościoła – Ks. prof. Waldemar Pałęcki, KUL
  • Miejsce Maryi w polskiej teologii narodu – ks. prof. Arkadiusz Wuwer, UŚ
  • Maryja w nauce o narodzie bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego – Ks. prof. Janusz Szulist, UMK
  • Wpływ maryjnych objawień w Gietrzwałdzie na polską jedność narodową – P. dr Alicja Święcicka, UKSW – „Kolbianum”

Podsumowania dokonał o. Ryszard Żuber OFMConv, prezes narodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce.

Konferencji można posłuchać w materiale zamieszczonym na YouTube na kanale Telewizji Niepokalanów:

Finałem pierwszego dnia Zjazdu była Eucharystia w niepokalanowskiej bazylice, której przewodniczył o. Ryszard Żuber OFMConv, prezes narodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce, a następnie prowadzona przez rycerzy modlitwa różańcowa.

***

Dzień 2. – sobota, 21 października 2023 r.

Zebranych powitał i wprowadził w specyfikę tego dnia o. Ryszard Żuber OFMConv. Następnie uczestnicy mogli wysłuchać informacji o działalności Rycerstwa Niepokalanej w różnych przestrzeniach. Kolejno mówili:

1) o. Mariusz Słowik OFMConv, gwardian klasztoru w Niepokalanowie i asystent narodowy Rycerstwa Niepokalanej

Przybliżył on zebranym przedstawicielom MI bieżącą działalność Niepokalanowa. Wspomniał m.in. o:

  • comiesięcznych spotkaniach ph. „Oddaj się Niepokalanej” w pierwsze soboty miesiąca
  • corocznym wydarzeniu rekolekcyjnym pn. Wielkie zawierzenie”
  • obchodach 40-lecie wizyty św. Jana Pawła II w Niepokalanowie, 18 czerwca 2023 r.
  • licznych podejmowane inwestycjach remontowych, m.in. o powstającym nowym domu rekolekcyjnym

Wspomniał także o planach, wśród których będą m.in. obchody 100-lecia istnienia Niepokalanowa w 2027 r. Natomiast w zbliżającym się 2024 r. obchodzone będą takie rocznice, jak: 120-lecie urodzin św. Maksymiliana, 170 lat od ustanowienia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny i 85 lat od powstania prowincji Warszawskiej Franciszkanów. Na koniec o. Asystent poprosił Rycerstwo o modlitwę za dzieła Niepokalanowa oraz o nowe o powołanie do zakonu franciszkańskiego.

2) Zofia Falkiewicz, sekretarz narodowa Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce

Sekretarz poinformowała o powstawaniu wielu nowych wspólnot MI w Polsce i zachęciła, by starać się o to także w każdej diecezji.

Zwróciła także uwagę na to, aby spotkanie formacyjne nie polegały tylko na realizowaniu programu formacyjnego, ale żeby tworzyć rodzinną atmosferę, dostrzec tych członków, którzy potrzebują pomocy, i otworzyć się na natchnienia Ducha Świętego, by wyjść z różnymi propozycjami też do ludzi na zewnątrz, np. w parafiach.

Przypomniała też o planowaniu wydarzeń w lokalnych wspólnotach w ten sposób, aby rycerze mogli wziąć udział w ogólnopolskich inicjatywach, oraz poprosiła o prowadzenie kronik w każdej wspólnocie MI.

3) Teresa Dołęgiewicz, prezes Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” Archidiecezji Białostockiej ora Julia Skrzynecka, prezes Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” Diecezji Tarnowskiej

Przekazały one informacje o działaniach podejmowanych przez Rycerstwo w ich lokalnych wspólnotach.

4) EUCHARYSTIA pod przewodnictwem o. Mariusza Słowika OFMConv, asystenta narodowego Rycerstwa Niepokalanej

W homilii, która dotyczyła celu Rycerstwa Niepokalanej i jego obecności w Kościele, o. Słowik przypomniał m.in. że naszym głównym zadaniem jest szerzenie Królestwa Chrystusowego za wstawiennictwem Niepokalanej, zatem wszędzie, gdzie jesteśmy, jesteśmy apostołami.

5) Koronka do Miłosierdzia Bożego na cmentarzu Niepokalanowskim

Tradycyjnie o obiedzie rycerze udali się na cmentarz braci w Niepokalanowie. Tam, przy grobie sł. B. br. Innocentego Marii Wójcika, odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji zmarłych rycerzy Niepokalanej.

6) s. Paulina Maria Januchta SFMI, członek komisji ds. komunikacji przy Centrum Międzynarodowym Rycerstwa Niepokalanej

S. Paulina zachęciła rycerzy do przekazywania informacji dotyczących różnych inicjatyw podejmowanych przez lokalne wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej. Część z tych informacji może znaleźć się na międzynarodowym Facebooku Rycerstwa Niepokalanej: MI-International. Zachęciła również do obserwowania wydarzeń rycerskich, które dzieją się w innych częściach świata, a o których można dowiedzieć się z wyżej wspomnianego profilu FB.

Informacje o lokalnych wydarzeniach rycerskich można przesyłać s. Paulinie na adres e-mail: komunikacja.miinternational.pol@gmail.com

7) Dariusz Baran, animator wspólnoty MI w Słaboszowie

Pan Dariusz pomógł wiele w poszukiwaniu materiałów dotyczących sł. B. br. Innocentego Wójcika złożonych w IPN. Wraz z o. Ryszardem przedstawił obecny stan procesu beatyfikacyjnego – trwają przesłuchania świadków i dalsze poszukiwania dokumentów – oraz poprosił o modlitwę w tej intencji.

8) o. Grzegorz M. Szymanik OFMConv, gwardian klasztoru w Niepokalanowie Lasku, oraz o. Grzegorz Świerkosz OFMConv, odpowiedzialny za rekolekcje dla dzieci i młodzieży w Niepokalanowie Lasku

Ojcowie przedstawili różnorodność rekolekcji, które odbywają się w Ośrodku Formacyjnym Rycerstwa Niepokalanej Niepokalanów Lasek. Są tu zarówno spotkania dla dorosłych i całych rodzin, jak też dla dzieci i młodzieży. Cyklicznie odbywają się turnusy dla osób leczących się onkologicznie oraz dla niepełnosprawnych – bo i sam św. Maksymilian powtarzał, ze najcenniejsze środki w zdobywaniu dusz dla Chrystusa to modlitwa i cierpienie.

Przypomniano o szczególnej formie formacji rycerskiej jaką jest Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej. Wspomniano także o nowej formie, skierowanej szczególnie do małżonków, jaką są powstające Rycerskie Kręgi Małżeństw.

Oprócz dłuższych rekolekcji w lasku odbywają się też trzydniowe spotkania dla różnych grup wiekowych, tzw. „Rycerskie zapiątki”.

Ofertę rekolekcyjną można znaleźć na stronie internetowej: lasek.nieopkalanow.pl

9) o. Arkadiusz Bąk OFMConv, wiceprezes Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce oraz doradca ds. młodzieży w Zarządzie Międzynarodowym Rycerstwa Niepokalanej

O. Arkadiusz zwrócił najpierw uwagę na trzy aspekty, na które zwracał uwagę św. Maksymilian i które mogą pomóc wspólnotom przyciągnąć ludzi młodych:

  • uwierzyć, że nawet jeśli wspólnota robi wrażenie „skostniałej” lub „wymierającej”, to z łaską Bożą zawsze może zacząć się coś nowego
  • działać zawsze w posłuszeństwie Kościołowi
  • zadbać o braterstwo; nie robić wszystkiego samemu, ale wspólnie; spotkania powinny mieć charakter rodzinny – nie chodzi tylko o „przerobienie” wyznaczonego tematu

Następnie zaprosił do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach na rycerskie dni skupienia, które oprócz formacji w duchu MI są też okazją do zapoznania się z różnymi sposobami prowadzenia spotkań formacyjnych także w grupach parafialnych.

Terminy wydarzeń rycerskich w Harmężach: harmeze.franciszkanie.pl (zobacz też na tej stronie we wpisie Ogłoszenia-Zaproszenia)

10) Krystian Radamski, animator młodzieżowej wspólnoty MI w Krakowie, odpowiedzialny za udział młodzieży MI z Polski w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie

Krystian zaprezentował sposób funkcjonowania młodzieżowej wspólnoty MI przy kościele OO. Franciszkanów w Krakowie i wskazał możliwości współpracy młodszych i starszych rycerzy. Zwrócił uwagę, że dla budowania wspólnoty potrzeba, by spotkania odbywały się często, najlepiej raz w tygodniu. Krakowska wspólnota wypracowała system, w którym poszczególne spotkania w każdym miesiącu mają swój charakter (pierwsze – spotkanie formacyjne; drugie – modlitewne, adoracja Najświętszego Sakramentu; trzecie – spotkanie z gościem; czwarte – formacja lub spotkanie integracyjne), każde spotkanie rozpoczyna się udziałem rycerzy w Eucharystii. W ramach spotkań młodzi, osobno dziewczyny i osobno chłopaki, angażują się również w formację kobiet pn. „Urzekająca” oraz formację mężczyzn pn. „Dzikie serca”. Opowiedział takze o inicjatywach ewangelizacyjnych wspólnoty, jak ewangelizacja rycerska na Plantach.

Facebook wspólnoty: https://www.facebook.com/RycerstwoNiepokalanejKrakow

11) Anita Klimczak, przewodnicząca grupy medialnej przy Zarządzie Narodowym Rycerstwa Niepokalanej

Grupa medialna działa od niedawna i zajmuje się kwestią wizerunku Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce w mediach internetowych.

Aktualne zadania wykonywane przez grupę:

  • odświeżenie i ujednolicenie logo Rycerstwa Niepokalanej w Polsce; informacje i pliki z aktualnym logo do pobrania znajdują się na stronie Rycerstwa Niepokalanej w Polsce: mi-polska.pl
  • tworzenie oficjalnej strony internetowej/Facebooka młodzieży Rycerstwa Niekopalnej w Polsce (trwa zbieranie informacji nt. grup młodzieżowych MI)

12) o. Rafał Antoszczuk OFMConv, asystent wspólnoty MI przy kościele OO. Franciszkanów w Sanoku

O. Rafał zachęcił, by powrócić do informacji, które św. Maksymilian umieścił w Dyplomiku MI, szczególnie zwrócić uwagę na to, jaki jest nasz cel. O tym rozmawiać i to czynić powinno być wystarczające, by rycerska wspólnota naprawdę żyła.

***

Dzień 3. – niedziela, 22 października 2023 r.

Poranek niedzielny rozpoczął się śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP w Sanktuarium Kaplicy św. Maksymiliana. Następnie odbyła się Msza Święta, której przewodniczył o. Arkadiusz Bąk OFMConv, wiceprezes Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce. Homilię wygłosił prezes, o. Ryszard Żuber OFMConv.

>>>> Posłuchaj HOMILII

Po śniadaniu uczestnicy Zjazdu spotkali się, aby wysłuchać refleksji nt. celu Rycerstwa Niepokalanje i środków, którymi rycerze mogą posługiwać się dzisiaj, jak również podpowiedzi dotyczących formacji w grupach rycerskich. Temat ten podjęli o. Piotr Lenart OFMConv i s. Teresa Michałek, z Fundacji Niepokalanej.

>>>> Posłuchaj KONFERENCJI

Na koniec zostały przekazane informacje z posiedzenia Zarządu Narodowego Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce, m.in. o mianowaniu nowego doradcy ds. młodzieży w MI w Polsce, którym został Krystian Rdamski z Krakowa.