Dzień skupienia z Matką Bożą Uśmiechu

Figura Matki Bożej Uśmiechu

W sobotni wieczór, 30 stycznia 2021 r., około 20 młodych osób spotkało się na dniu skupienia Rycerstwa Niepokalanej w formie online. Tematem spotkania była radość, a wyjątkowym gościem – Maryja w figurze Matki Bożej Uśmiechu.

Na początek

W tego typu wydarzeniach, odbywających się wirtualnie, niezwykle ważne jest, by choć przez pewien czas widzieć twarze współuczestników i słyszeć ich głos. Dlatego też dzień skupienia rozpoczął się od powitania i wspólnego zapoznania się młodzieży.

Następnie zebrani podjęli temat radości. Z czym kojarzy się radość i jak poradzić sobie ze smutkiem? Każdy z obecnych mógł anonimowo – na wirtualnej tablicy – wypowiedzieć się na ten temat, obejrzeć „bardzo radosne” video klipy oraz wysłuchać refleksji s. Klary M. Machulskiej SFMI, doradcy ds. młodzieży w Zarządzie Regionalnym Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” Archidiecezji Przemyskiej.

Radosny Maksymilian?

Kolejny punkt programu był transmitowany z Kalwarii Pacławskiej. O. Adam Mikosiak OFMConv odprawił Mszę Świętą z udziałem franciszkańskich nowicjuszy specjalnie dla uczestników dnia skupienia. W homilii o. Adam pokazał m.in., jakiej radości uczył słowem i przykładem św. Maksymilian.

>>>POSŁUCHAJ HOMILII (o. Adam Mikosiak OFMConv, Kalwaria Pacławska, 30 stycznia 2021 r.)

Z Matką Bożą Uśmiechu

Ostatnia część spotkania miała charakter modlitewny i – jakże by inaczej – odbyła się przy Sercu Maryi. A konkretnie czuwanie maryjne transmitowane było z kaplicy domu katolickiego ROMA w Przemyślu, gdzie na ten czas stanęła figura Matki Bożej Uśmiechu przywieziona z Lisieux.

Modlitwę poprzedziło słowo o. Krzysztofa Górskiego OCD, przeora wspólnoty karmelitów bosych w Przemyślu. Opowiedział on historię uzdrowienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy identycznej figurze, która stała w jej domu. Wyjaśnił także, dlaczego ten wizerunek nazywany jest Matką Bożą Uśmiechu i jakie przesłanie duchowe ze sobą niesie.

>>>POSŁUCHAJ ROZWAŻANIA (o. Krzysztof Górski OCD, Przemyśl, 30 stycznia 2021 r.)

Modlitwę przygotowały siostry franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej ze wspólnoty w Przemyślu. Rozważania pomagały odkryć miłość Maryi do nas, Jej wstawiennictwo, a wreszcie prowadziły do przyjęcia Jej do swojego życia.

s.PM


ZAPRASZAMY
na kolejne DNI SKUPIENIA
w każdą ostatnią sobotę miesiąca!

Najbliższe spotkanie 27 lutego 2021 r.


I jeszcze kilka zdjęć: