VII Młodzieżowy Zjazd Rycerstwa Niepokalanej zakończony! Przynajmniej, jeśli chodzi o wyznaczony czas trwania i przygotowany program. Okazuje się bowiem, że spotkanie na tyle poruszyło uczestników, że wciąż się kontaktują i dosyłają zdjęcia oraz świadectwa związane z tym czasem łaski.
Wielu, zarówno wśród organizatorów, jak i wśród uczestników, obawiało się braku spotkań na żywo… Niektórzy nawet z tego powodu nie podjęli decyzji wzięcia udziału w wydarzeniu. Okazało się jednak, że spotkania on-line pozwoliły stworzyć prawdziwą, radosną wspólnotę!
Posłuchaj >>> Podsumowanie Zjazdu – s. Klara M. Machulska SFMI, 1 lipca 2020 r. (Radio FARA)
Wokół Eucharystii
Temat Zjazdu dotyczył Eucharystii, stąd w haśle spotkania znalazły się słowa bł. Jana Balickiego określające Najświętszy Sakrament jako „Cud nad cudami”. Temat ten był podejmowany podczas KONFERENCJI, które głosił o. Sylwester Gąglewski OFMConv. Młodzież mogła również poznać życie Eucharystyczne św. Maksymiliana >>>ZOBACZ FILM< oraz bł. Jana Wojciecha Balickiego >>>ZOBACZ FILM<. Nagrania przygotowali: s. Paula M. Bronisz SFMI z br. Maksymilianem Owsianym OFMConv z Niepokalanowa oraz klerycy WSD w Przemyślu. Uczestnicy wspólnie oglądali także film o Eucharystii „Ja jestem”, natomiast indywidualnie mieli zapoznać się z Tajemnicą Eucharystii na podstawie objawień Cataliny Rivas. Temat Eucharystii był wiodący również podczas spotkania w grupach.
Wspólna modlitwa
Młodzież została zaproszona też do wspólnej modlitwy. Rano transmitowana była jutrznia z kaplicy przemyskiego Domu „Roma” (prowadziły siostry Rycerstwa Niepokalanej, a uczestnicy otrzymywali linki do tekstów brewiarzowych, by aktywnie włączyć się w modlitwę). Z tego samego miejsca przekazana była transmisja czuwania z Maryją, Matką Nieustającej Pomocy, przed Najświętszym Sakramentem, które poprowadził ks. Piotr Czarniecki. Nie zabrakło także różańca oraz modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Na zakończenie Zjazdu odbyła się Eucharystia w Domu Biskupim w Przemyślu, której przewodniczył Metropolita Przemyski, abp Adam Szal. Zwrócił się do młodzieży z zachętą, by pielgrzymowali przez życie z Maryją, posilając się chlebem Eucharystycznym. W tej Mszy Świętej wzięli też udział przedstawiciele Młodzieży MI z Archidiecezji Przemyskiej (a równocześnie uczestnicy Zjazdu).
Radosne spotkania
Na Zjazd zaproszeni byli różni goście.
I tak przed południem 29 czerwca w wirtualnym pokoju można było rozmawiać z s. Celiną M. Skibicką SFMI przebywającą na placówce w Japonii. Tego samego dnia wieczorem świadectwem potężnego działania Boga przez Niepokalaną w swoim życiu podzielił się Andrzej Moszczyński, rycerz Niepokalanej z Zielonej Góry.
Odbyło się też radosne spotkanie integracyjne, podczas którego m.in. s. Edyta M. Kostycz SFMI z Kosiny próbowała nauczyć uczestników wykonania breloczka ze sznurków.
Integracja odbywała się także na platformie zoom pomiędzy spotkaniami. Uczestnikom bowiem trudno było opuścić „pokój” zaraz po zakończonym punkcie programu. Pojawiały się więc luźne rozmowy, które jak najbardziej służyły budowaniu wspólnoty.
Świadectwa
Już w czasie trwania Młodzieżowego Zjazdu RN młodzi wypowiadali swoje opinie i dzielili się świadectwami dotyczącym Zjazdu oraz tego, czym jest dla nich Eucharystia. Część wypowiedzi docierała do organizatorów po zakończeniu wydarzenia. Zapewniają one o tym, że warto było podjąć trud przygotowania spotkania i że nie należy zniechęcać się trudnymi okolicznościami, nawet takimi jak epidemia. Św. Maksymilian zresztą na pewno czyniłby podobnie – szukałby sposobu, by także w tych warunkach dotrzeć z Niepokalaną do jak największej liczby osób. Mimo nietypowej formy, niemożliwości uścisku czy podania ręki, spotkanie za pomocą elektronicznej platformy spełniło swoje zadanie w sposób nadspodziewanie dobry.
Osobą, która otworzyła się na Boże natchnienie, by zorganizować i koordynować Zjazd była s. Klara M. Machulska SFMI, doradca ds. młodzieży Zarządu Regionalnego Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Przemyskiej. Dziękujemy za ten czas Niepokalanej, której działanie było wyraźnie widoczne! Dziękujemy wielu ludziom, którzy zaangażowali się w tworzenie spotkania i popierali pomysł, zwłaszcza siostrom Rycerstwa Niepokalanej ze wszystkich wspólnot w Polsce oraz Radiu FARA, które objęło patronat medialny nad spotkaniem i podjęło się radiowo-telewizyjnej transmisji Mszy Świętej kończącej Zjazd. Dziękujemy też młodzieży, że odważyła się zaryzykować i wziąć udział w spotkaniu na odległość. Polecamy modlitwie kolejne Zjazdy i wszystkie inicjatywy, szczególnie te dla młodzieży, podejmowane przez Rycerstwo Niepokalanej Archidiecezji Przemyskiej.
sPMJ/RNAP