8 stycznia 2024 – 130. rocznica urodzin św. Maksymiliana

130 lat temu, 8 stycznia 2024 r., w Zduńskiej Woli przyszedł na świat Rajmund Kolbe, późniejszy święty Maksymilian, założyciel Rycerstwa Niepokalanej. Jaki cel postawił sobie w życiu ten niezwykły zakonnik-przedsiębiorca-misjonarz?

Może chciał jak najlepiej zachować regułę zakonną? A może pragnął, by niepokalanowskie wydawnictwo nieustannie się rozwijało? Czy też – by wszyscy ludzie uwierzyli w Chrystusa?

Owszem, myślał o tym, ale wiedział, że aby oddać jak największą chwałę Bogu – co z natury rzeczy jest celem życia każdego człowieka – trzeba zacząć od siebie i… stać się świętym!

Tak wyjaśniał to współbraciom w kwietniu 1938 r.:

– Gdybyśmy zdobyli świat i czynili nawet rzeczy zadziwiające, a celu nie osiągnęli, zmarnowane będzie życie nasze. Nawet tak święta rzecz jak apostolstwo nie może być celem, ale tylko środkiem. Życzę więc, żebyśmy swój cel, to jest uświęcenie jak najwyższe, jak najdoskonalej osiągnęli.

I przypomniał, że w zdobyciu tego celu konieczna jest łaska Boża, która przychodzi do nas przez Niepokalaną, Pośredniczkę wszelkich łask. Zatem najlepszą drogą do otrzymania Bożej pomocy w drodze do nieba jest całkowite poświęcenie się Niepokalanej.

A Ty? Czy już jesteś rycerzem Niepokalanej? Dowiedz się więcej TU.